Warning: Trying to access array offset on false in /home/platne/serwer33974/public_html/wp-content/plugins/search-everything/config.php on line 29
Rośliny na tarasie i balkonie - Greenmill

Rośliny na tarasie i balkonie

Rośliny na balkonie i tarasie-

łatwy i szybki sposób jak zazielenić i odmienić otoczenie!

Balkon, taras i ogród to doskonałe miejsca do letniego wypoczynku. Przyjemny pobyt w cieniu po gorącym dniu, zapach kwiatów i ziół jest naprawdę na wyciągnięcie ręki. Dzięki przedstawionym poniżej wskazówkom można szybko odmienić swoje otoczenie, maskując nieefektywne elementy budynku soczystą zielenią. I to za niewielkie pieniądze! Warto spróbować!

Niezbędne materiały:

– skrzynki balkonowe: najlepiej jak najdłuższe aby warunki glebowe były jak najlepsze np. 80cm lub 100cm. Po zakupie upewnijmy się że posiadają otwory w dnie, w przeciwnym wypadku musimy wykonać je samodzielnie.

– podłoże: na początku każdego sezonu zawsze stosujemy świeże gotowe podłoże ogrodnicze lub torf odkwaszony. Podłoże pozostawione  w skrzynce po poprzednim sezonie nie nadaje się, gdyż jest przerośnięte korzeniami i pozbawione niezbędnych składników mineralnych.

– uchwyty metalowe lub plastikowe służące do mocowania skrzynek

– rośliny: najłatwiej kupić gotową rozsadę. Najbardziej popularne gatunki to:

1) pelargonie standardowe lub pelargonie bluszczolistne. Bardzo dobrze znoszą pełne oświetlenie i są tolerancyjne na okresową suszę

2) petunie, surfinie, uczepy, fasolnik egipski. Szczególnie polecane jak rośliny zwisające, do stanowisk półcienistych

3) szałwie, lobelie, bratki, celozje, niecierpki i inne rośliny jednoroczne odznaczają się długim okresem kwitnienia i bogactwem barw.

4) pnącza jednoroczne np. kobea, tunbergia, asarina pnaca, nasturcja pnąca, powój trójbarwny, mina, wilec pospolity lub groszek pnący bądź wieloletnie np. Clematis. Doskonale pokrywają pionowe przestrzenie

4) zioła: stanowią nie tylko dodatek przyprawowy czy leczniczy, ale wprowadzają miły zapach i olejki eteryczne np: lawenda, mięta, majeranek, tymianek, melisa lekarska, bazylia, koper włoski, oregano.

5) dodatek maciejki zapewni miły zapach w letnie wieczory

6) do sadzenia w donicach nadają się również wybrane rośliny cebulowe i kłączowe np. lilie, begonie, dalie.

Jeśli zamiast kupować gotową rozsadę chcemy uzyskać rośliny z nasion, musimy pomyśleć o tym już późną zimą. Najlepsza pora na wysiew to marzec, ale niektóre gatunki wymagają wcześniejszego wysiewu: np. pelargonia, szałwia czy lobelia. Pamiętajmy iż rośliny dwuletnie (bratki, stokrotki) trzeba wysiać już w roku poprzedzającym kwitnienie.  Z kolei rośliny cebulowe kwitnące wiosną np. krokusy czy hiacynty wymagają wysadzenia jesiennego pod okryciem, aby nie zmarzły w zimie.

Odpowiednio skomponowane rośliny balkonowe kwitną nieprzerwanie od końca kwietnia do pierwszych przymrozków!

Oprócz skrzynek balkonowych możemy również uprawiać rośliny wieloletnie np. iglaki lub pnącza w większych pojemnikach, pamiętając aby chronić je w zimie podkładką ze styropianu i agrowłókniną przed przemarznięciem.

Sadzenie roślin

Przed sadzeniem upewnijmy się, że skrzynki lub doniczki posiadają otwory w dnie. Najczęstszą przyczyną problemów z uprawą roślin w pojemnikach jest zaniedbanie właściwego drenażu. Aby go polepszyć można dodatkowo wrzucić na dno pojemnika kilka kawałków starych doniczek ceramicznych. Następnie luźno wsypujemy warstwę ziemi aby wypełniła 2/3 objętości skrzynki. Wykonujemy dołki w miejscu gdzie będą posadzone rośliny. Zwykle na 1m skrzynki obsadzamy od 3 (pelargonia bluszczolistna) do 6 roślin (np. szałwie, bratki). Zwróćmy uwagę aby korzenie nie wyginały się ku górze: najpierw osadźmy roślinę nieco niżej aby następnie delikatnie podciągnąć ją do góry. Ziemię wokół roślin ostrożnie dociśnijmy i podlejmy.

Nawożenie

Warto już na etapie sadzenia roślin pomyśleć o odpowiednim nawożeniu stosując substrat z dodatkiem nawozu lub dodając nawóz wolnodziałający (max. o 4 miesięcznym działaniu). Rośliny wymagają intensywnego zasilania nawozami co około 2 tygodnie, poczynając od 2 tygodnia po posadzeniu. W przypadku uprawy surfinii musimy zastosować specjalny nawóz o dużej zawartości żelaza. Czynność nawożenia możemy łatwo zautomatyzować łącząc ją z podlewaniem za pomocą specjalnego dozownika nawozów.

 

Nawadnianie

To najbardziej pracochłonna czynność przesądzająca o sukcesie uprawy. Rośliny w skrzynkach nie mają kontaktu z glebą i często umieszczane są w miejscach, gdzie nie docierają opady.

Już kilkugodzinny brak nawadniania w upalny dzień może spowodować zwiędnięcie lub zaprzestanie kwitnienia. A co zrobić w przypadku gdy wyjeżdżamy na urlop lub weekend?

Jest na to rada, tańsza niż się wydaje: wystarczy zastosować system do automatycznego nawadniania. Na kran ogrodowy nakręcamy sterownik GB6980C oraz elementy z zestawu GB7000C: reduktor ciśnienia i odchodzącą od niego cienką rurkę prowadzimy do skrzynek balkonowych. Średnio na 1m skrzynki umieszczamy w niej 2 do 3 kroplowników rzędowych zakończonych na końcu linii kroplownikiem końcowym a następnie mocujemy je do gruntu szpilkami. Trójniki pozwolą rozgałęzić system na kilka skrzynek lub doniczek. Jeśli zakupimy sterownik na kran, podlewanie będzie się odbywać automatycznie nawet, gdy wyjedziemy na wakacje!

System założymy w kilkadziesiąt minut bez posiadania specjalistycznej wiedzy gdyż jego budowa jest tak prosta jak montaż klocków!